PCKURDU TOPRAKLARINA HOŞGELDİNİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tarih soruları

2 posters

Tarih soruları Empty Tarih soruları

Mesaj  EYUP_CEZA Çarş. Şub. 25, 2009 9:29 pm

S-1)Megalo İdea Nedir?açıklayınız
C-1)aslı megali idea olan yunanların "büyük ülkü"südür. bu terimi ilk kez dile getiren kişi ioannis kolettis'tir. efendim bu zat 1844 anayasa kongresinde şu sözleri dile getirmiştir:
"yunan krallığı tüm yunanistan değil, yalnızca onun en küçük ve eksik parçasıdır. doğma büyüme yunan olan kimse yalnızca bu krallık içerisinde yaşayan değil, aynı zamanda iyonya'da, teselya'da, serez'de, adrianopolis'de, konstantinopolis'te (alınan kaynakta böyle aslında konstantinoupoli), trabzon'da, girit'te,samos'ta ve yunan tarihi ya da yunan ırkı ile ilişkili herhangi bir toprakta yaşayandır..."
S-2)Mora isyanına karşı Osmanlı Devleti kimden yardım istemiştir neyin karşılığında?
C-2)
Devlet ileri gelenlerinin telkinleriyle bu karar hayata geçirilmedi ama isyanı bastıramadığı için işe yaramadığına karar verilen yüz kırk bin kişilik Yeniçeri Ordusu, kanlı bir katliamla tarihe gömüldü ve giderek kontrolden çıkan mora isyanı o sıralarda batı tekniğiyle yetiştirilmiş güçlü bir ordusu olan Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşadan yardım istenilmesiyle sert bir şekilde bastırıldı. (1827) Bu gelişmeyi İngiliz, Fransız ve Rus ortak donanmasının Navarin de Osmanlı donanmasını yakmasıyla Kavalalı'nın oradaki ordularını geri çekmesi ve çok geçmeden Yunanistan'a bağımsızlık verilmesi takip etti.
S-3)Pontus neresidir?pontus sorunuı hakkında kısaca bilgi veriniz..
C-3-)Pontus,eski Yunanlılar'ın Karadenize verdikleri bir isimdir.Yeşilırmak,Kızıldeniz ve Kelkit havzası Pontus sayıldığı gibi,bu alan dahada genişleyerek,Doğuda Kafkasyadan bütün Karadeniz kıyıları boyunca Sinop ötesine kadar yayılmıştır
Asur Devleti'nin ortadan kalkmasıyla Doğu Karadeniz Bölgesi İ.Ö. 620'de Medlerin egemenliği altına girmiştir. Medlerin Doğu Karadeniz'deki egemenliği ortadan kalkınca, bunu fırsat bilen Yunanlılar, Karadeniz kıyılarında sömürgeler kurmuşlardır. Trabzon'a kadar gelen Miletli Yunanlılar, kenti ele geçirip yerleşmişlerdir.

S-4)"Denize düşen yılana sarılır." sözü ile ne kast edilmiştir?
C-4)
2.Mahmut ,Mehmet Ali Paşayı göervden almaya hazırlanırken Mehmet Ali Paşa,harekete geçerek oğlu İbrahim Paşa idaresinde bir orduyu Suriye üzerine gönderdi.İbrahim PAşa,Suriyeyi kolayca ele geçirdi.ileri yürüyüşünü sürdürerek Konyada Sadrazam Reşit Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunu yernilgiye uğratmıştı.Artık,İbrahim Paşayı durduracak bir kuvvet kalmamıştır.Mısır kuvvetleri,Kütahyaya kadar ilerledi
2.Mahmut,bu tehlike karşısında,yabancı kuvvetlerden devletlerin yardımını sağlamak için harekete geçti.Fransa ve İngiltereden yardım alamayan 2.Mahmut "Denize düşen yılana sarılır." anlayışıyla Rusyadan yardım istedi.Çar Nikola,KAradeniz donanmasını İstanbula gönderdi.
S-5)Boğazlar meselesi ne zaman ve nerede uluslar arası sorun haline gelmiştir?
C-5)
Devlet ileri gelenlerinin telkinleriyle bu karar hayata geçirilmedi ama isyanı bastıramadığı için işe yaramadığına karar verilen yüz kırk bin kişilik Yeniçeri Ordusu, kanlı bir katliamla tarihe gömüldü ve giderek kontrolden çıkan mora isyanı o sıralarda batı tekniğiyle yetiştirilmiş güçlü bir ordusu olan Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşadan yardım istenilmesiyle sert bir şekilde bastırıldı. (1827) Bu gelişmeyi İngiliz, Fransız ve Rus ortak donanmasının Navarin de Osmanlı donanmasını yakmasıyla Kavalalı'nın oradaki ordularını geri çekmesi ve çok geçmeden Yunanistan'a bağımsızlık verilmesi takip etti.
EYUP_CEZA
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

https://pckurdu.yetkinforum.com

Tarih soruları Empty Geri: Tarih soruları

Mesaj  EYÜPSAVAR Cuma Şub. 27, 2009 12:19 am

bunlar ne lem biz daha LaLe devrine gircez yarın:D:D
EYÜPSAVAR
EYÜPSAVAR
SINIF NÖBETCİSİ

Tarih soruları Empty Geri: Tarih soruları