Macromedia Flash Professional 8 `deki Yenilikler

Aşağa gitmek

Macromedia Flash Professional 8 `deki Yenilikler

Mesaj  EYUP_CEZA Bir Paz Mart 01, 2009 2:31 pm

Flash-Mx`den Flash-Mx 2004 `e geçiş çok sancılı olmuştu. AS1 terkedilip AS2`ye geçildiğinde kodlara alışmak çok zaman almış hatta birçok kullanıcı Flash-MX versiyonunu uzunca bir süre kullanmaya devam etmişti.
Ama Flash 8 versiyonunu incelediğimizde bu tür sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Arayüzde düzenlemeler yapılmış,resim ve video çalışmalarına ciddi bir destek gelmiş ve herzaman sıkıntı duyulan actionscript panelinde bazı kod eklentileri ve alışkanlığımızı fazla etkilemeyen bir sınıflama dışında çok fazla değişiklik yapılmamıştır.
Kod değişikliklerine daha sonra değineceğiz. Burada arayüz değişiklikleri yeni yapılan eklentilerden bahsedilecektir. Önce Macromedia`nın sayfasında yeni eklentilere özetleyerek bakacak olursak tanımlanan değişiklikler şöyledir:
Filtreler

Drop shadow, blur, glow, bevel, gradient bevel, ve color adjust gibi filtrelerle değişik tasarımlar oluşturabilirsiniz . Örneğimizde bu filtrelerin işlevini gözleyebilirsiniz.
Blend modu

Photoshop`tan hatırlayacağınız blend modu ile çizim ve semboller üzerine etkili değişik görüntüler elde edebilirsiniz. Yukarıdaki örnekteki menüden bu modların nasıl fonksiyon gördüğünü inceleyebilirsiniz.
FlashType—yüksek kalitede font oluşturma motoru

Önceki versiyonlarda her zaman sorun olan küçük ebadlı fontlarda temiz yüksek kalitede sonuçlar elde edilir. Çalışma türünüze göre birden fazla seçenek sunulur.Ayrıca font optimizasyonu için özelleştirebileceğiniz anti-alising eklentisi de yapılmıştır.Buradan font kalitesini arzu ettiğiniz şekilde planlayabilirsiniz.
Bitmap caching

Objeler bir Bitmap olarak ön belleğe alınmasına rağmen vectorel veriler korunur ve tekrar bir vektor oluşum olarak geri alınabilirler. Bu yöntem flash`ta sık şikayet konusu olan hız problemini ortadan kaldırır. Yukarıdaki örnekte alt kısma eklenen true ve false metinlerine tıklayarak aradaki hız farkını görebilirsiniz.
Özelleştirilen easing kontrolPozisyon, rotation, scale, color, and filters kontrollerinden bağımsız olarak animasyonlu bir çalışmanın hızını kontrol edebilirsiniz. Bunun için properties panelinde ease alanının hemen yanındaki edit butonuna tıklayarak ilgili panele ulaşabilir ve hız ayarını fare ile düzenleyebilirsiniz.
Geliştirilmiş text aracı

Sahneye eklenen tüm metin kutularınına otomatik olarak tutamaçlar eklenir ve bunların aracılığı ile pratik olarak yeniden boyutlandırılabilirler.
Geliştirilmiş stroke özellikleri

Properties paneline eklenen cap ve join menüsü sayesinde aynı dolgularda olduğu gibi çizgilerde de geçişkenlik sağlanır.Çizgi bağlantıları ve kesişme yerleri düzenlenebilir.
İleri düzey gradient kontrol

Gradient dolgularda renk geçiş alanlarının en iyi şekilde düzenlenmesi sağlanır.
Yüksek kalitede video codec

Flash Player 8`e On2 VP6 isimli çok daha detaylı ve etkili yeni bir codec eklenmiştir.Bu codec yüksek kalitede ve çok daha düşük boyutlarda çalışma oluşmasını sağlar.
Alpha channel desteği

Artık alfa kanal desteği sağlanmıştır.Bu sayede transparan ve üst üste gösterilebilen detaylı video çalışmaları oluşturulur.
Gelişmiş video şifreleme seçenekleri

Flash içindeki gelişmiş video kodlayıcısı video çalışmalarınızda optimize edebileceğiniz kalite ve boyutta çalışmalar oluşturmanızı sağlar.
Bağımsız video şifreleme

Hem On2 VP6 codec hem de Sorenson Spark codec kullanarak Flash Video çalışmaları oluşturmanız için gelişmiş şifreleme seçenekleri sunar.Bu kodlayıcı aynı zamanda birden fazla video dosyaları için toplu işleme kapasitesine sahiptir.
Profesyonel video düzenleme araçları için video şifreleme eklentileri

Avid Xpress/Media Composer ve Apple Final Cut Pro gibi profesyonel video düzenleme programlarından flash içine doğrudan video export edilebilir.
Video dosyasına işaret noktaları gömmek

Flash video dosyaları içine işaret noktaları(cue point) eklenerek işlemler dosya oynarken dinamik olarak yönlendirilebilir.
Video import seçenekleri

Video dosyaları flash içine import edilirken size bazı seçenekler sunacaktır.Çalışma şeklinize göre doğrudan video çalışma içine gömülebilir ,external yüklenebilir veya çalıştırmak için flash comminacation server yolu kullanılabilir.
Video oynatıcının bileşenlerini ve görünümü ayarlama

Video oynatıcının bileşenlerini ve görünümünü ayarlayabilirsiniz.Bunun için yeteri kadar hazır oluşum olduğu gibi isterseniz kendi isteğinize göre düzenleme de yapabilirsiniz.
Script Assist (Normal Mod)

Flash-mx2004 Pro`da kaldırılan ve en çok şikayet edilen konuların başında gelen actionscript panelindeki normal mod tekrar geri getirilmiştir.
Gelişmiş kütüphane

Eklenilen kullanım kolaylıkları dışında burada en önemli konu kütüphanenin flash her açıldığında kapanması sorunu idi.Flash kullanırken açılan kütüphanenin çalışma kapatıldıktan sonra hafizada kalmaması ve flash açıldığında tekrar kütüphaneyi açma ile uğraşma sorunu ortadan kalkmıştır.Kısaca flasha ilk açıldığı hali hatırlatan bir hafıza eklenmiştir.
Object Drawing aracı

Doğrudan bir nesne oluşturan, araçlar paneline eklenmiş bir çizim aracıdır.
Düzeltilmiş panel yönetimi

Panellerde gruplanmalar yapılarak karmaşa ortadan kaldırılmış ve daha düzenli bir çalışma alanı oluşturulmuştur.
Undo/redo seçenekleri

Edit -->Preference alanından ulaşacağınız undo seçeneklerinde "object-level undo" ve "document-level undo arasında seçim yapabileceksiniz."
SWF Metadata

Bu yeni metadata özelliği swf dosyalarının arama motorlarında araştırılabilme özelliğini artırmak için yapılmıştır.Artık swf dosyalarınıza bir başlık ve bir tanım ekleme imkanımız vardır.
Geliştirilmiş actionscript paneli

Normal mod özelliğinin eklenmesi dışında kodlarda yeni sınıflanma oluşturulmuştur. Ayrıca kodları sürükle-bırak yöntemi ile de kullanabilirsiniz.
avatar
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

Mesaj Sayısı : 309
Yaş : 25
Nerden : evden :D
Kayıt tarihi : 30/09/08

Kullanıcı profilini gör http://pckurdu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz