Ölü Canlar- ÖZET+SESLİ (NIKOLAI GOGOL)

Aşağa gitmek

Ölü Canlar- ÖZET+SESLİ (NIKOLAI GOGOL)

Mesaj  EYUP_CEZA Bir Cuma Şub. 27, 2009 9:22 pm

ÖLÜ CANLAR
GİRİŞ

Ölü Canlar,aslında üç bölüm halinde düzenlenmiş bir romandır.Gogol,ikinci ve üçüncü bölümleri yoğun tepkiler nedeniyle yazılmamıştır.Roman 19.yy Rusya toplumuna bir eleştiri niteliği taşımaktadır.Romandaki sahtekarlıklar,dönemin Rus sosyal hayatından esinlenilerek kurgulanmıştır.Ülkesini çok seven Gogol,devletindeki aksaklıklar ortaya sererek çözüme gidilmesini sağlamayı amaçlamıştır.

Yazar,romanda Rusya'daki günlük hayatı en ince tekerruatına kadar tasvir etmiştir.Böylelikle Gogol,realist bir üslupla Rus toplumandaki bayağılık ve ruhi boşluğu anlatmayı hedeflemiştir.

ÖZET
Pavel İvanovich Chichikov,kendisini etrafına üniversite danışmanı olarak tanıtan düzenbaz bir kişidir.Aslında,bir süre gümrük dairesinde çalışmış kaçakçılarla işbirliği yaptığı anlaşılınca kovulmuştur.İnsanları överek kendini farklı bir yüzle tanıtarak kandırmakta zengin ve soylu kimselerin güvenini kazanmaktadır.

Karakteri ve sahtekarlığı para kazanmak icin planladığı bir oyunu uygulamasında ona yardımcı olmaktadır.Dönemin kanun ve yasalarına göre,toprak sahipleri malikanelerinin sınırları içinde yaşayan canlıların sayısına göre vergi ödemek zorundadır.Her nüfus sayımında bu rakam tespit edilmekte,nüfus sayımına kadar da değiştirilmemektedir.

Pavel İvanovich Chichikov,Rusya'yı gezerek son nüfus sayımında ölen ''ölü canların'' ölüm belgelerini satın alır.Toprak sahipleri,bu alışverişten memnundur.Her iki tarafında karlı çıktığı bir durumdur bu.Pavel İvanovich Chichikov,bu belgeleri toplayarak mevcut olmayan mülkü rehine koyar ve karşılığında para alır.

Pavel İvanovich Chichikov,bu kasabaya gelir,planlarını burada uygulamaya kadar verir.Kasabanın ekonomik durumu,toprak sahiplerinin adları,devlet memurlarının özellikleri ve ölü canların sayısını öğrenir.Halk,onu önemli ve zengin bir kişi zanneder.Sevimliliği ile zenginlerin de kısa sürede güvenini kazanır.Varlıklı ailelerin evlerine davet edilir,onların yaşantısına sahip olur.Bu arada,pek çok ölü can belgesi toplar.Herkes topladığı belgelerle onun Ukrayna'daki çiftliğinde çalışacak işçi aradığını zannetmektedir.

Bir süre sonra,Pavel İvanovich Chichikov'un çalıştığı bazı kişiler yüzünden herşey anlaşılır.Valinin balosunda sarhoş bir toprak sahibi -Nozdryev- her şeyi anlatır.Bazıları,Pavel'in valinin kızı ile evlenmek istediği dedikodusunu ortaya atarlar.Bazıları ise Chichikov'un casus,hatta Napolyon Bonapart'ın ta kendisi olduğunu söyler.

Kasabada tüm sahtekarlığı ortaya çıkan Chichikov kasabayı terk eder.Bir at arabasıyla başka bir macera için yola çıkar.

DİNLEMEK İÇİN
http://www.sinavlartr.com/Roman-318,Olu_Canlar_Yazar__Nikolay_Vasilyevic_GOGOL+1523.oku
avatar
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

Mesaj Sayısı : 309
Yaş : 25
Nerden : evden :D
Kayıt tarihi : 30/09/08

Kullanıcı profilini gör http://pckurdu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz