yildirim beyazit ile timur arasindaki mektuplasma

Aşağa gitmek

yildirim beyazit ile timur arasindaki mektuplasma

Mesaj  EYUP_CEZA Bir Perş. Ekim 23, 2008 9:39 pm

en büyük hedefi cengiz han gibi çini fethetmek olan. 15. asırda dünyayı titremesini bilmiş büyük hükümdar timur'un * * başlattığı ve akabinde beyazıt'tan da namına yakışacak şekilde * tokat gibi bir cevap * aldığı mektuplaşmadır. fakat işin hazin yanı timur'un istediği de cihanda kendisine rakip olabilecek büyüklük ve mağruriyette tek devlet olan osmanlıyı ve onun şanlı padişahı yıldırım beyazıt'ı savaşa sürüklemektir. ancak o zaman osmanlıya sığınan bağdat sultanı ahmet celayir ile karakoyunlu kara yusuf bey in çin'e yöneldiği zaman arkasından tekrar kendi topraklarına dönmelerini ve tehdit oluşturmalarını önleyebilirdi, tabi osmanlının da aynı şekilde.

mektuplaşma şu şekildedir:

"rum diyarında melik olan yıldırım beyazıt! bil ki, biz kudret ve iktidarımızla insanlık aleminin en büyük kısmını tebaamız haline getirmiş bir hükümdarız. bu görülmemiş işi, tek başımıza yaptık. senin gibi babamızdan ülkeler tevarüs etmiş değiliz. aklını başına topla ve kara yusuf'la ahmet celayir'i topraklarından kov. emirlerimize karşı gelen hükümdarların akıbetini duymuş olsanız gerektir. siz de o hükümdarların arasına girmekten sakının!"

yıldırım beyazıt'ın ne kadar mağrur olduğunu bilen timur böyle bir mektuba tahammül edemeyip, cenk meydanına davet edileceğini biliyordu ki bugün de bazı büyüklerimiz bu tip kışkırtma içeren durumlarda " timur oyunu mu yapıyorsun" deyimini kullanmaktadırlar.

yıldırım beyazıt'ın cevabı:

"ey timur denen kuduz, kafir, soysuz köpek! mektubunda yazdığın sözlerle benim gibi bir hükümdarı korkutacağını sanarak, ne ahmak bir uğursuz olduğunu gösterdin. beni, önünden kaçan acem ve tatar hükümdarcıkları ile mi kıyas edersin? benim ordumu hint, ırak ve herat* askeri mi sanırsın? anadolu'yu şam, halep ve bağdat'ı aldığın gibi almayı mı tasarlıyorsun? sen ordumuzun bir defa mağlup olduğunu işittin mi? dünya ve mal hırsıyle köpekler gibi dövüşmekle ömür geçirdin, bununla öğünüyorsun. bizim hayatımız, din ve devlet uğruna gaza meydanlarından geçmiştir. işte sen, işte cenk meydanı! bekliyorum, ne zaman istersen gel! allah seni kahretsin ve müslümanlar'a daha fazla zulüm edememen için sana uyanlara da lanet olsun" *
avatar
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

Mesaj Sayısı : 309
Yaş : 25
Nerden : evden :D
Kayıt tarihi : 30/09/08

Kullanıcı profilini gör http://pckurdu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: yildirim beyazit ile timur arasindaki mektuplasma

Mesaj  EYUP_CEZA Bir Perş. Ekim 23, 2008 9:43 pm

arkadaşlar hatta şunuda belirteyim timur bayezite insan dışkısı dolu bit fıçı göndermiştir ve bayezit bunun üstüne cevap olarak bal dolu bir fıçı gönderir ve "herkes yediği şeyi ikram eder" cevabıyla timuru şaşırtır.. affraid

komik olması na bakmayın gerşektir.Very Happy Laughing Laughing Laughing
avatar
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

Mesaj Sayısı : 309
Yaş : 25
Nerden : evden :D
Kayıt tarihi : 30/09/08

Kullanıcı profilini gör http://pckurdu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz