Game Maker Yeni Başlayanlar - Bölüm 1

Aşağa gitmek

Game Maker Yeni Başlayanlar - Bölüm 1

Mesaj  EYUP_CEZA Bir Ptsi Ara. 08, 2008 11:25 am

Eğer istek çok olursa buraya bildiğim kadarıyla herşeyi yazabilirim. Şimdilik sadece ders 1'İ yazacağım. Bu, başlamak isteyenler İçin önemli olacak...

Ders 1 - Game Maker'a Başlamak İsteyenler
_____________________________________

Game Maker, özellikle 2D oyunlar İçin idealdir. İstediğiniz herşeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şunu nerden yapabilirim? dediğinizde ordan bir yer mutlaka vardır.

Game Maker, bir hazır programdır. Tuşlar, tıklanan yerler ve bazı yazılar.
Sadece bunlardan oluşmaz. GML, yani Game Maker Languange denen, o çok zor dediğimiz diller gibi değil de gayet kolay olan, 3D yapmayı sağlayan, o buttonlara tıklayarak elde edemediğimiz herşeyi sağlar.

Game Maker aşağıdaki bölümlerden oluşur:

1- Sprites

Bu bölümde, oyunda kullanacağınız "Arka Planlar Dışında!" yaptığınız, veya başka bir yerden aldığınız resimler İçindir. Yapılmış bir oyunda bir sprite değİştirdiğinizde, o sprite'ın kullanıldığİ resim, sizin o sprite'a koyduğunuz resimle değİşir. Bu sprite bölümünde 2 tane yer vardır.
1.1- Load Sprite

Burdan, başka programlarla yaptığınız veya başka birinden aldığınız ya da bir siteden aldığınız... tüm resimleri koyabilirsiniz. Bilgisayarınızdan o resmin nerde olduğunu bulun, load deyin olsun bitsin.

1.2- Edit Sprite

1.2 - 1. Özelliğİ

Burdan kendi sprite'ınızı yapabilirsiniz Game Maker'ın sağladığİ imkanlarla.

1.2 - 2.Özelliğİ

Burada herhangi bir yerden aldığınız veya yaptığınız resimleri koyabilirsiniz. Aynı özellik load sprite'ta var diyeceksiniz. Bu farklı. Birden fazla resim arka arkaya ( mesela 1 sayısı, hem mavi, hem kırmızı renklere 10 salisede dönüşmesini istiyorsunuz. Buraya mavi bir ardından kırmızı bir koyup yapabilirsiniz.) koymayı sağlar.

2- Sounds

Sesleri burdan koyup, burdan bazı ayarlarını yapabilirsiniz.

3- Bacgrounds

Burası Arka Planları koymayı sağlar. Burdan arka planları koyabilirsiniz.

4- Paths

Burdan bir arka plan üzerinde veya beyaz arka plan ve kareler ile kendiliğinden şuraya gidicek, şurda şuraya gidicek gibi şeyler yapmak mümkün.

Mesela, bir adama kılıç soktular savaşta. O adamın geriye doğru gidip ağaca çarpıp yere düşmesini istiyorsunuz. Paths bölümünden gideceğİ yeri berlirleyip objects bölümünden ne kadar hızla yapacağınızı belirtin. Bu kadar...

5- Scripts

GML dilini uzun uzun yazıp, birkaç yerde kullanacaksanız burayı kullanın.

6-Fonts

Game Maker İçin yazılar. Yazıyı başka yerden yazmayıpta Game Maker'ın bir bölümü var Objects, ordan yazıyorsanız o yazıların nasıl olacağını, hangi boylarda... olacaklarını falan ayarlama yeri diyebiliriz.

7- Time Lines

Burdan süre ile olacak herşeyi ayarlayabilirsiniz.

8- Objects

Burdan her tür ayarlamayı, şu şöle olunca şöle olcak falan ayarlayabilirsiniz.

Game Maker İçin en önemli yerlerdendir. Mutlaka bilinmelidir. Bu olmadan hiçbirşey olmaz.

9- Rooms

Tüm yaptıklarınızı burda birleştirebilirsiniz. Şu resim şurda olacak vb. Bacground şu olacak... Şu objectsleri kullacak...Burdan yapabilirsiniz...

Haydi hayırlı oyunlar

Söylemeyi unutmadan, http://www.gamemaker.nl adresine girin. Ordan YoYo Games Page'ye tıklayın, tabi yoyogames'in sitesine yönlendirilmemişseniz. Ordan da Game Maker 7.0 indirebilirsiniz.

Ders 1 bitti. Herkese hayırlı olsun.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
avatar
EYUP_CEZA
SINIF BAŞKANI
SINIF BAŞKANI

Mesaj Sayısı : 309
Yaş : 26
Nerden : evden :D
Kayıt tarihi : 30/09/08

Kullanıcı profilini gör http://pckurdu.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz